Klucz aktywacyjny Windows – do czego go potrzebujemy?

Klucz aktywacyjny Windows to kod składający się z 25 znaków. Kod ten jest nam potrzebny, abyśmy mogli aktywować system operacyjny Windows i zweryfikować czy nie jest on wykorzystywany na większej ilości sprzętu niż pozwala na to nasza licencja. Jeśli chodzi o systemy Windows 11 i Windows 10 nasze oprogramowanie powinno aktywować się automatycznie, kiedy korzystamy z licencji cyfrowej, a manualne wprowadzenie klucza aktywacyjnego Windows nie jest konieczne. Gdyby jednak zdarzyło się, iż musimy podać klucz, znajduje się on w wiadomości e-mail, którą otrzymujemy po zakupie oprogramowania Windows. W przypadku systemy Windows 7 i 8 klucz produktu znajdziemy albo na pudelku albo w wiadomości e-mail, którą powinniśmy otrzymać po zakupie. 

Licencja Windows – co to?

Licencja Windows to dokument, którzy mówi nam w jaki sposób możemy korzystać z zakupionego produktu w legalny sposób. Firma Microsoft oferuje dwie wersje licencji: licencję OEM i licencję BOX. Obecnie większość sprzętów działa w oparciu o licencję OEM. Licencja BOX jest droższa, co tłumaczy jej mniejszą popularność, ale oferuje też inne opcje. Licencja Windows OEM (Original Equipment Manufacturer – Oryginalny Producent Sprzętu) kiedyś wiązała się tylko z jednym określonym urządzeniem, ale teraz (jeśli zdecydujemy się na Windows 10) łączy się z danym kontem. Nowy sprzęt ma często wbudowany system OEM, co oznacza, że nie otrzymamy żadnej dodatkowej płyty, która oczywiście mogłaby okazać się przydatna w czasie awarii czy ponownej instalacji (na szczęście system ten ma wbudowaną opcję powrotu do stanu początkowego). Jeżeli będziemy chcieli zainstalować nasze oprogramowanie na innym komputerze, musimy najpierw dezaktywować usługę na sprzęcie, z którego obecnie korzystamy. Jeśli chodzi o licencję Windows BOX, niegdyś dawała więcej uprawnień niż OEM, ale to powoli się zmienia. Dzięki temu różnica w cenie obydwu produktów powoli się zaciera. BOX to pudełkowa wersja systemu operacyjnego. Dodatkowa opcja to możliwość wyboru certyfikatu na kilka urządzeń. Innymi słowy, możemy aktywować produkt na różnych sprzętach jednocześnie. 

Tanie systemy Windows i tanie klucze Windows – czy to możliwe

Polacy nie lubią przepłacać, dlatego oferty tanich systemów Windows czy tanich kluczy Windows cieszą się niezwykłą popularnością. Jednak oferta ofercie nierówna i należy dobrze przemyśleć taką decyzję. W przypadku blokady takiego pozornie taniego klucza Windows możemy pożegnać się z pieniędzmi, jednocześnie nieświadomie narażając się na problemy z prawem. Niskie ceny czasem nawiązują do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który dopuścił możliwość sprzedaży używanego oprogramowania. Część sprzętu wraca na rynek w postaci komputerów poleasingowych. Istnieją też firmy oferujące sprzęt odnowiony przez producenta (ten proces nazywany jest refurbishingiem). Na pewno przeglądając oferty tanich systemów Windows i tanich kluczy Windows powinna odstraszyć nas nierealnie niska cena. Co nie oznacza, że nie uda nam się ustrzelić dobrej okazji. Zawsze sprawdzajmy sprzedawcę i to, co oferuje.